PTN06-B50CB20
CUI Devices
Product No:
PTN06-B50CB20
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
ROTARY POTENTIOMETER, 6MM, VERT
In Stock : 5000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Round - 0.248" Dia (6.30mm)
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Resistance 50 kOhms
Series PTN06
Power (Watts) 0.15W