PTN15-A01NB20
CUI Devices
Product No:
PTN15-A01NB20
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
ROTARY POTENTIOMETER, 15MM, VERT
In Stock : 993
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Resistance 1 kOhms
Series PTN15
Power (Watts) 0.2W, 1/5W