PTN15-A22NB20
CUI Devices
Product No:
PTN15-A22NB20
Description:
ROTARY POTENTIOMETER, 15MM, VERT
In Stock : 998
Termination Style PC Pins
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Resistance 2 MOhms
Series PTN15
Power (Watts) 0.2W, 1/5W