PTP901-030K-503A3
Bourns Inc.
Product No:
PTP901-030K-503A3
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
POT 50K OHM 1/40W CARBON LOG
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 1.181" (30.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 310°
Series Pro Audio PTP90
Power (Watts) 0.025W, 1/40W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 50k
Size - Body Rectangular - 0.447" x 0.374" Face (11.35mm x 9.50mm)