PTR016V0155-BK1
Eaton - Electronics Division
Product No:
PTR016V0155-BK1
Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.55A RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 16V
Current - Hold (Ih) (Max) 1.55 A
Height - Seated (Max) -
Approval Agency TUV
Current - Max 40 A
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension -
Product Status Obsolete
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 100 mOhms
Series PTR016V
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 43 mOhms
Mfr Eaton - Electronics Division
Current - Trip (It) 3.1 A