PTS18126V125
Eaton - Electronics Division
Product No:
PTS18126V125
Description:
PTC RESET FUSE 6V 1.25A 1812
In Stock : 1897
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 6V
Current - Hold (Ih) (Max) 1.25 A
Height - Seated (Max) -
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 100 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 140 mOhms
Series PTS1812
Type Polymeric
Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave
Thickness (Max) 0.027" (0.68mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 50 mOhms
Mfr Eaton - Electronics Division
Current - Trip (It) 2.5 A