PTS635SH43SMTR
C&K
Product No:
PTS635SH43SMTR
Manufacturer:
C&K
Description:
SWITCH TACTILE 3.5MM SPST NO
User Guide
Ingress Protection -
Actuator Length, Right Angle -
Product Status Obsolete
Actuator Orientation Top Actuated
Operating Force 200gf
Mfr C&K
Illumination Non-Illuminated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color -
Switch Travel -
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Actuator Height off PCB, Vertical 4.30mm
Termination Style PC Pin
Actuator Type Standard
Circuit SPST-NO
Outline 6.00mm x 6.50mm