PTV09A-2020S-A102
Bourns Inc.
Product No:
PTV09A-2020S-A102
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
POT 1K OHM 1/20W CARBON LOG
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread -
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole, Snap In
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 280°
Series Pro Audio PTV09
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 1k
Size - Body Rectangular - 0.433" x 0.382" Face (11.00mm x 9.70mm)