PTV09A-4030U-A503
Bourns Inc.
Product No:
PTV09A-4030U-A503
Description:
POT 50K OHM 1/20W CARBON LOG
In Stock : 971
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Bushing Thread -
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Knurled
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 1.181" (30.00mm)
Series Pro Audio PTV09
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 50k
Size - Body Rectangular - 0.433" x 0.382" Face (11.00mm x 9.70mm)