PTV142B40E120AA104
Bourns Inc.
Product No:
PTV142B40E120AA104
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG
User Guide
Number of Gangs 2
Bushing Thread M9 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 300°
Series PTV142B
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 100k
Size - Body Rectangular - 0.646" x 0.551" Face (16.40mm x 14.00mm)