PTVS10-170C
Bourns Inc.
Product No:
PTVS10-170C
Package:
Axial
Description:
TVS DIODE 170VWM 300VC AXIAL
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10000A (10kA) (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 4000pF @ 10kHz
Voltage - Breakdown (Min) 190V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Series PTVS
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 300V
Package / Case Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V (Max)