Home / TVS Diodes / PTVS10-170C-TH
minImg
PTVS10-170C-TH
Bourns Inc.
Product No:
PTVS10-170C-TH
Package:
Axial
Description:
TVS DIODE 170VWM 260VC AXIAL
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10000A (10kA) (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 2500pF @ 10kHz
Voltage - Breakdown (Min) 190V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse -
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Series PTVS
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 260V (Typ)
Package / Case Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V (Max)