Home / TVS Diodes / PTVS6-076C-TH
minImg
PTVS6-076C-TH
Bourns Inc.
Product No:
PTVS6-076C-TH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
Axial
Description:
TVS DIODE 76VWM 140VC AXIAL
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6000A (6kA) (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 3300pF @ 10kHz
Voltage - Breakdown (Min) 85V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse -
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Series PTVS
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 140V
Package / Case Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 76V (Max)