PV-12A10-1P
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
PV-12A10-1P
Description:
FUSE CARTRIDGE 12A 1KV RADIAL
User Guide
Operating Temperature -
Series PV
Melting I²t 120
Package / Case Radial Bend Cylinder
Response Time Fast Blow
Mfr Eaton - Bussmann Electrical Division
Fuse Type Cartridge
Package Bulk
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm)