PV12T502A01B00
Bourns Inc.
Product No:
PV12T502A01B00
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 4
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.299" x 0.354" Face (7.60mm x 9.00mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Resistance 5 kOhms
Series PV12
Power (Watts) 0.5W, 1/2W