PV2W101MLT1640EZ
Chinsan (Elite)
Product No:
PV2W101MLT1640EZ
Manufacturer:
Chinsan (Elite)
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V RAD TH
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 800 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.7Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series PV
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.6 A @ 100 kHz
Mfr Chinsan (Elite)
Capacitance 100 µF