PV36W200C01B00
Bourns Inc.
Product No:
PV36W200C01B00
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN TOP
In Stock : 254
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 25
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.378" x 0.197" Face (9.60mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Product Status Active
Resistance 20 Ohms
Series PV36
Power (Watts) 0.5W, 1/2W