PV36Z205C01B00
Bourns Inc.
Product No:
PV36Z205C01B00
Description:
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN SIDE
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 25
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.394" x 0.197" Face (10.00mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Resistance 2 MOhms
Series PV36
Power (Watts) 0.5W, 1/2W