PV37X105C01B00
Bourns Inc.
Product No:
PV37X105C01B00
Description:
TRIMMER 1M OHM 0.25W PC PIN SIDE
In Stock : 200
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 12
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.264" x 0.157" Face (6.70mm x 4.00mm)
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Product Status Active
Resistance 1 MOhms
Series PV37
Power (Watts) 0.25W, 1/4W