PV4F2B011-341
E-Switch
Product No:
PV4F2B011-341
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH PB SPDT 2A 24V
User Guide
Illumination Type, Color LED, Blue
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.00mm Dia
Current Rating (Amps) 2A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 2.8 VDC
Series PV4, LAMB
Voltage Rating - DC 24 V