PV4F2B011-3R4
E-Switch
Product No:
PV4F2B011-3R4
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 24V
In Stock : 280
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color LED, Blue/Green/Red
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.00mm Dia
Current Rating (Amps) 2A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series PV4, LAMB
Voltage Rating - DC 24 V