PVC6D103A01B00
Bourns Inc.
Product No:
PVC6D103A01B00
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN TOP
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Square - 0.272" x 0.272" Face (6.90mm x 6.90mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Obsolete
Resistance 10 kOhms
Series PVC6
Power (Watts) 0.5W, 1/2W