PVF2A502A11R00
Bourns Inc.
Product No:
PVF2A502A11R00
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.001W J LEAD TOP
User Guide
Termination Style J Lead
Tolerance ±30%
Number of Turns 1
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension Square - 0.079" x 0.079" Face (2.00mm x 2.00mm)
Temperature Coefficient ±500ppm/°C
Product Status Obsolete
Resistance 5 kOhms
Series PVF2
Power (Watts) 0.001W