PVG3A102A01R00
Bourns Inc.
Product No:
PVG3A102A01R00
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.25W J LEAD TOP
User Guide
Termination Style J Lead
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension Rectangular - 0.142" x 0.134" Face (3.60mm x 3.40mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Obsolete
Resistance 1 kOhms
Series PVG3
Power (Watts) 0.25W, 1/4W