PVG3G100C01R00
Bourns Inc.
Product No:
PVG3G100C01R00
Description:
TRIMMER 10 OHM 0.25W GW TOP ADJ
User Guide
Termination Style Gull Wing
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension Rectangular - 0.142" x 0.134" Face (3.60mm x 3.40mm)
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Product Status Active
Resistance 10 Ohms
Series PVG3
Power (Watts) 0.25W, 1/4W