PVG3G503C01R00
Bourns Inc.
Product No:
PVG3G503C01R00
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.25W GW TOP ADJ
In Stock : 18968
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Termination Style Gull Wing
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension Rectangular - 0.142" x 0.134" Face (3.60mm x 3.40mm)
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Product Status Active
Resistance 50 kOhms
Series PVG3
Power (Watts) 0.25W, 1/4W