PVL19FL114
E-Switch
Product No:
PVL19FL114
Manufacturer:
E-Switch
Description:
LED PANEL INDICATOR 12V
User Guide
Lens Transparency -
Ingress Protection IP67
Termination Style Solder Lug
Viewing Angle -
Panel Cutout Dimensions 0.75" (19.00mm)
Millicandela Rating -
Product Status Active
Lamp Color -
Ratings -
Lens Style Round with Flat Top
Series PVL
Type LED
Voltage 12V
Mfr E-Switch
Features -
Lens Color Red
Wavelength - Peak -
Package Bulk
Panel Cutout Shape Round
Current 20mA
Lens Size 10.00mm Dia