PW2P121MNN1236
Chinsan (Elite)
Product No:
PW2P121MNN1236
Manufacturer:
Chinsan (Elite)
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 220V RAD TH
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.496" (38.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 220 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 750 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series PW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.125 A @ 100 kHz
Mfr Chinsan (Elite)
Capacitance 120 µF