PWR220-2SBR100J
Bourns Inc.
Product No:
PWR220-2SBR100J
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
TO-220-2
Description:
RES 0.1 OHM 5% 15W TO220-2
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.681" (17.30mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220-2
Resistance 100 mOhms
Series PWR220 S
Power (Watts) 15W