PWR220T-20-2001F
Bourns Inc.
Product No:
PWR220T-20-2001F
Package:
TO-220-2
Description:
RES 2K OHM 1% 20W TO220-2
In Stock : 239
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.575" (14.60mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220-2
Resistance 2 kOhms
Series PWR220T-20
Power (Watts) 20W