PWR220T-35-2002J
Bourns Inc.
Product No:
PWR220T-35-2002J
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
TO-220-2
Description:
RES 20K OHM 5% 35W TO220-2
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.575" (14.60mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220-2
Resistance 20 kOhms
Series PWR220T-35
Power (Watts) 35W