PWR221-2FC12R0F
Bourns Inc.
Product No:
PWR221-2FC12R0F
Package:
TO-221
Description:
RES 12 OHM 1% 50W TO221
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.720" (18.30mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-221
Resistance 12 Ohms
Series PWR221 F
Power (Watts) 50W