PWR2615W1001FE
Bourns Inc.
Product No:
PWR2615W1001FE
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
2615
Description:
RES 1K OHM 1% 1W 2615
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 2615
Resistance 1 kOhms
Series PWR2615
Power (Watts) 1W