PWR263S-20-1002FE
Bourns Inc.
Product No:
PWR263S-20-1002FE
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
TO-263
Description:
RES SMD 10K OHM 1% 20W D2PAK
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.192" (4.88mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package TO-263
Ratings AEC-Q200
Resistance 10 kOhms
Series PWR263S-20
Power (Watts) 20W