PWR4412-2SCR0200F
Bourns Inc.
Product No:
PWR4412-2SCR0200F
Description:
RES 0.02 OHM 1% 3W RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 270°C
Composition Metal Element
Height - Seated (Max) 1.000" (25.40mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.600" L x 0.189" W (15.24mm x 4.80mm)
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Resistance 20 mOhms
Series PWR4412-2S
Power (Watts) 3W