PWR4412-2SDR0250F
Bourns Inc.
Product No:
PWR4412-2SDR0250F
Description:
RES 0.025 OHM 1% 5W RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 270°C
Composition Metal Element
Height - Seated (Max) 1.000" (25.40mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.800" L x 0.189" W (20.32mm x 4.80mm)
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Resistance 25 mOhms
Series PWR4412-2S
Power (Watts) 5W