PWR4525W4701J
Bourns Inc.
Product No:
PWR4525W4701J
Description:
RES SMD 4.7K OHM 5% 2W 4525
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 4.7 kOhms
Series PWR4525
Power (Watts) 2W