PX0575/15/63
Bulgin
Product No:
PX0575/15/63
Manufacturer:
Bulgin
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
In Stock : 178
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Positions 3
Ingress Protection -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
Approval Agency CCC, CSA, ENEC, UL, VDE
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series PX
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC
Panel Thickness 0.059" (1.50mm)
Current Rating - Appliance Inlet 10A