PX0598/20/48
Bulgin
Product No:
PX0598/20/48
Manufacturer:
Bulgin
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
User Guide
Number of Positions 3
Ingress Protection -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 32.30mm x 24.30mm
Approval Agency CSA, ENEC, UL, VDE
Termination Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series PX
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC
Panel Thickness 0.079" (2.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet 16A