PX0598/20/63
Bulgin
Product No:
PX0598/20/63
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
Ingress Protection -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 32.30mm x 24.30mm
Approval Agency CSA, ENEC, UL, VDE
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Series PX
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC
Panel Thickness 0.079" (2.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet 16A