PX2AF1XX300PSBEX
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
PX2AF1XX300PSBEX
Description:
PRESSURE TRANSDUCER PSIS
User Guide
Operating Pressure 300PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Industrial Automation
Termination Style Connector
Output Type Analog Voltage
Port Size Female - 7/16" (11.11mm) UNF Schrader
Port Style Threaded
Product Status Obsolete
Pressure Type Sealed Gauge
Supplier Device Package -
Series PX2
Accuracy ±0.25%
Package / Case Cylinder
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Output 0.5 V ~ 4.5 V