PXB15-12D12/N
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
PXB15-12D12/N
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 15W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Isolation 1.6 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 625mA, 625mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Control Features Enable, Active Low
Series PXB (15W)
Power (Watts) 15 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 87%