PXE20-24WD15
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
PXE20-24WD15
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 20W
In Stock : 780
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 1.6 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 8.6mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 666mA, 666mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Series PXE (20W)
Power (Watts) 20 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 7 Leads
Efficiency 82%