PZC17SACN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PZC17SACN
Description:
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Applications -
Number of Positions 17
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.320" (8.13mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.650" (16.51mm)