PZC19SFDN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PZC19SFDN
Description:
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Applications -
Number of Positions 19
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.420" (10.67mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.838" (21.29mm)