PZC26SGBN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PZC26SGBN
Description:
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.140" (3.56mm)
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Applications -
Number of Positions 26
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.220" (5.58mm)