QLC260R1
ITT Cannon, LLC
Product No:
QLC260R1
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT 260POS PCB
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 85°C
Number of Rows 4
Number of Positions 260
Voltage Rating -
Color -
Contact Finish Thickness 40.0µin (1.02µm)
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Gold
Termination Solder
Connector Usage -
Mounting Type Through Hole
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Series QLC
Number of Columns -
Connector Style -
Mfr ITT Cannon, LLC
Pitch 0.031" (0.80mm)