R-78B15-1.0
Recom Power
Product No:
R-78B15-1.0
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 15V 15W
In Stock : 2261
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 32V
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 20V
Control Features -
Series INNOLINE R-78Bxx-1.0
Power (Watts) 15 W
Type Linear Regulator Replacement
Package / Case 3-SIP Module
Efficiency 97%