R-78B15-2.0
Recom Power
Product No:
R-78B15-2.0
Description:
DC DC CONVERTER 15V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 32V
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 2A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Control Features -
Series INNOLINE R-78B-2.0
Type Linear Regulator Replacement
Package / Case 3-SIP Module
Efficiency 96%