R-78B1.8-1.5
Recom Power
Product No:
R-78B1.8-1.5
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 1.8V 2.7W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output 1 1.8V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 1.5A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.75V
Control Features -
Series INNOLINE R-78B-1.5
Power (Watts) 2.7 W
Type Linear Regulator Replacement
Package / Case 3-SIP Module
Efficiency 85%